MP3378GF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Frequency | 150kHz ~ 590kHz |
| Type | DC DC Controller |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 350mA |
| Number of Outputs | 4 |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Voltage - Supply ( Max) | 24V |
| Voltage - Supply ( Min) | 5V |
| Dimming | Analog, PWM |
| Applications | Backlight |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP3378GF is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.034 units of MP3378GF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP3378GF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.034 units of MP3378GF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP3378GF available in?
The MP3378GF by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP3378GF?
Unit pricing for MP3378GF starts at $3.90 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.