MP4601ES-LF-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Frequency | 280kHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 2.5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Voltage - Supply ( Max) | 75V |
| Voltage - Supply ( Min) | 4.5V |
| Dimming | Analog, PWM |
| Applications | Backlight |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP4601ES-LF-Z is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.456 units of MP4601ES-LF-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP4601ES-LF-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.456 units of MP4601ES-LF-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP4601ES-LF-Z available in?
The MP4601ES-LF-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP4601ES-LF-Z?
Unit pricing for MP4601ES-LF-Z starts at $5.94 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.