MP4816GFP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Application | Ultrasound |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Channels | 16 |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| On- State Resistance ( Max) | 19Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 2.7V ~ 5.5V, 9V ~ 10V |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP4816GFP is a analog switches - special purpose in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches - Special Purpose, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 125°C, Application: Ultrasound, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 48-TQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.726 units of MP4816GFP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP4816GFP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.726 units of MP4816GFP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP4816GFP available in?
The MP4816GFP by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 48-TQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP4816GFP?
Unit pricing for MP4816GFP starts at $16.13 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.