MP5418AGQG-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFQFN |
| Supplier Device Package | 10-QFN (1.4x1.8) |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5V |
| Frequency - Switching | 455kHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Charge Pump (1), Linear (LDO) (1) |
| Voltage/ Current - Output 1 | -2.3V ~ -5V, 200mA |
| Voltage/ Current - Output 2 | 0V ~ -5V, 200mA |
| Voltage/ Current - Output 3 | Adjustable, Adjustable |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| Series | MP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP5418AGQG-Z is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-VFQFN.
This device comes in a 10-VFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.286 units of MP5418AGQG-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP5418AGQG-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.286 units of MP5418AGQG-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP5418AGQG-Z available in?
The MP5418AGQG-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 10-VFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP5418AGQG-Z?
Unit pricing for MP5418AGQG-Z starts at $3.96 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.