MP6005AGQ-P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-QFN (3x3) |
| Voltage - Breakdown | - |
| Power ( Watts) | - |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 8V ~ 80V |
| Frequency - Switching | 420kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback, Forward |
| Voltage - Start Up | 5.5 V |
| Duty Cycle | 70% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control Features | EN, Frequency Control, Soft Start, Sync |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP6005AGQ-P is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-VFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.956 units of MP6005AGQ-P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP6005AGQ-P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.956 units of MP6005AGQ-P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP6005AGQ-P available in?
The MP6005AGQ-P by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP6005AGQ-P?
Unit pricing for MP6005AGQ-P starts at $2.13 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.