MP6402DN-LF-P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 580 µA |
| Control Features | Current Limit, Enable, Reset |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.9V |
| Voltage - Output ( Max) | 3.3V |
| Number of Regulators | 2 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.26V @ 500mA |
| P S R R | 60db ~ 51dB (100Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Series | MP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | RoHS3(EU 2015/863) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP6402DN-LF-P is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, Output Type: Adjustable.
This device comes in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.251 units of MP6402DN-LF-P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP6402DN-LF-P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.251 units of MP6402DN-LF-P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP6402DN-LF-P available in?
The MP6402DN-LF-P by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP6402DN-LF-P?
Unit pricing for MP6402DN-LF-P starts at $3.65 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.