MP86934GLT-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Application | General Purpose |
| Package / Case | 21-PowerWFQFN |
| Technology | DrMOS, Power MOSFET |
| Interface | Analog, Logic, PWM |
| Series | MP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage- Supply | 4.5V ~ 16V |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Current, Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Voltage- Load | 4.5V ~ 16V |
| Current- Peak Output | 25A |
| Current- Output/ Channel | 25A |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP86934GLT-Z is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Application: General Purpose, Package / Case: 21-PowerWFQFN, Technology: DrMOS, Power MOSFET.
This device comes in a 21-PowerWFQFN package.
FPGACenter currently has 1.728 units of MP86934GLT-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP86934GLT-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.728 units of MP86934GLT-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP86934GLT-Z available in?
The MP86934GLT-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 21-PowerWFQFN package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP86934GLT-Z?
Unit pricing for MP86934GLT-Z starts at $9.00 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.