MP86936GRJT-P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Features | Bootstrap Circuit, Diode Emulation |
| Application | Buck Converters |
| Package / Case | 23-PowerVFQFN |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | Analog, PWM |
| Series | Intelli-Phase™ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage- Supply | 3V ~ 3.6V |
| Fault Protection | Current Limiting, ESD, Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive |
| Voltage- Load | 3V ~ 16V |
| Current- Peak Output | 95A |
| Current- Output/ Channel | 60A |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MP86936GRJT-P is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Features: Bootstrap Circuit, Diode Emulation, Application: Buck Converters, Package / Case: 23-PowerVFQFN.
This device comes in a 23-PowerVFQFN package.
FPGACenter currently has 2.000 units of MP86936GRJT-P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MP86936GRJT-P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.000 units of MP86936GRJT-P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MP86936GRJT-P available in?
The MP86936GRJT-P by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 23-PowerVFQFN package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MP86936GRJT-P?
Unit pricing for MP86936GRJT-P starts at $4.28 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.