MPQ1530DQ-LF-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 2.8A, 20mA, 20mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 1.6 mA |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive and Negative |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.7V, 0V, 0V |
| Voltage - Output ( Max) | 22V, -20V, 38V |
| Number of Regulators | 3 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1V @ 20mA |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Current, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPQ1530DQ-LF-Z is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 16-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.970 units of MPQ1530DQ-LF-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPQ1530DQ-LF-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.970 units of MPQ1530DQ-LF-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPQ1530DQ-LF-Z available in?
The MPQ1530DQ-LF-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 16-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPQ1530DQ-LF-Z?
Unit pricing for MPQ1530DQ-LF-Z starts at $4.56 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.