MPQ2189GQBE-AEC1-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 14-VFQFN |
| Functions | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Programmable |
| Numberof Outputs | 1 |
| Frequency- Switching | 850kHz ~ 2.2MHz |
| Current- Output | 4A |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage- Output( Max) | 1.235V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 0.6V |
| Voltage- Input( Max) | 6V |
| Voltage- Input( Min) | 2.7V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPQ2189GQBE-AEC1-Z is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Package / Case: 14-VFQFN, Functions: Step-Down, Topology: Buck.
This device comes in a 14-VFQFN package.
FPGACenter currently has 15.000 units of MPQ2189GQBE-AEC1-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPQ2189GQBE-AEC1-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 15.000 units of MPQ2189GQBE-AEC1-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPQ2189GQBE-AEC1-Z available in?
The MPQ2189GQBE-AEC1-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 14-VFQFN package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPQ2189GQBE-AEC1-Z?
Unit pricing for MPQ2189GQBE-AEC1-Z starts at $3.02 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.