MPQ2735GG-AEC1-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFQFN |
| Supplier Device Package | 10-QFN (2x2) |
| Number of Circuits | 2 |
| Switch Circuit | SPDT |
| On- State Resistance ( Max) | 450mOhm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 1.65V ~ 5.5V |
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 24ns, 20ns (Typ) |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 6pF |
| Crosstalk | -70dB @ 100kHz |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Base Product Number | MPQ2735 |
| Channel-to- Channel Matching (& Delta; Ron) | 10mOhm (Typ) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| H T S U S | 0000.00.0000 |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPQ2735GG-AEC1-Z is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-TFQFN, Supplier Device Package: 10-QFN (2x2).
This device comes in a 10-TFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.796 units of MPQ2735GG-AEC1-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPQ2735GG-AEC1-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.796 units of MPQ2735GG-AEC1-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPQ2735GG-AEC1-Z available in?
The MPQ2735GG-AEC1-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 10-TFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPQ2735GG-AEC1-Z?
Unit pricing for MPQ2735GG-AEC1-Z starts at $5.76 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.