MPQ4481GU-AEC1-P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 26-PowerVFQFN |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 36V |
| Supplier Device Package | 26-QFN (5x5) |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 235kHz ~ 2.2MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5.17V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 6V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPQ4481GU-AEC1-P is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 26-PowerVFQFN.
This device comes in a 26-PowerVFQFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.906 units of MPQ4481GU-AEC1-P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPQ4481GU-AEC1-P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.906 units of MPQ4481GU-AEC1-P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPQ4481GU-AEC1-P available in?
The MPQ4481GU-AEC1-P by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 26-PowerVFQFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPQ4481GU-AEC1-P?
Unit pricing for MPQ4481GU-AEC1-P starts at $3.90 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.