MPQ4590GS-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Breakdown | 700V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 5.3V ~ 5.6V |
| Output Isolation | Non-Isolated |
| Topology | Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback |
| Fault Protection | Open Loop, Over Load, Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start |
| Series | Automotive, AEC-Q100, MPQ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPQ4590GS-Z is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.221 units of MPQ4590GS-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPQ4590GS-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.221 units of MPQ4590GS-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPQ4590GS-Z available in?
The MPQ4590GS-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPQ4590GS-Z?
Unit pricing for MPQ4590GS-Z starts at $1.94 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.