MPQ7200GLE-AEC1-P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 19-PowerVFQFN |
| Frequency | 2.3MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | 19-QFN (3x4) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Voltage - Supply ( Max) | 42V |
| Voltage - Supply ( Min) | 6V |
| Dimming | PWM |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPQ7200GLE-AEC1-P is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 19-PowerVFQFN.
This device comes in a 19-PowerVFQFN package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 1.298 units of MPQ7200GLE-AEC1-P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPQ7200GLE-AEC1-P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.298 units of MPQ7200GLE-AEC1-P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPQ7200GLE-AEC1-P available in?
The MPQ7200GLE-AEC1-P by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 19-PowerVFQFN package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPQ7200GLE-AEC1-P?
Unit pricing for MPQ7200GLE-AEC1-P starts at $6.97 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.