MPX2002GY-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Topology | Flyback |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 24V, 30V |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage- Breakdown | 650V |
| Frequency- Switching | 24kHz ~ 85kHz |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPX2002GY-Z is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Monolithic Power Systems Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Package / Case: 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Supplier Device Package: 16-SOIC, Topology: Flyback.
This device comes in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.
FPGACenter currently has 6.000 units of MPX2002GY-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPX2002GY-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.000 units of MPX2002GY-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPX2002GY-Z available in?
The MPX2002GY-Z by Monolithic Power Systems Inc. is available in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPX2002GY-Z?
Unit pricing for MPX2002GY-Z starts at $2.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.