NCR421PASX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UDFN Exposed Pad |
| Frequency | - |
| Type | Linear |
| Supplier Device Package | DFN2020D-6 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | 40V |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Linear |
| Voltage - Supply ( Max) | 40V |
| Voltage - Supply ( Min) | - |
| Dimming | PWM |
| Applications | Automotive |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCR421PASX is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Nexperia USA Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-UDFN Exposed Pad.
This device comes in a 6-UDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.719 units of NCR421PASX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCR421PASX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.719 units of NCR421PASX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCR421PASX available in?
The NCR421PASX by Nexperia USA Inc. is available in a 6-UDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCR421PASX?
Unit pricing for NCR421PASX starts at $0.1437 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.