XS3A4051PWJ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Switch Circuit | SP8T |
| On- State Resistance ( Max) | 900mOhm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 1.4V ~ 4.3V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | 1.4V ~ 4.3V |
| -3db Bandwidth | 15MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 130mOhm (Max) |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 40ns, 20ns |
| Charge Injection | 15pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 35pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 10nA |
| Crosstalk | -90dB @ 100kHz |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The XS3A4051PWJ is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Nexperia USA Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.118 units of XS3A4051PWJ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XS3A4051PWJ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.118 units of XS3A4051PWJ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the XS3A4051PWJ available in?
The XS3A4051PWJ by Nexperia USA Inc. is available in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for XS3A4051PWJ?
Unit pricing for XS3A4051PWJ starts at $0.6120 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.