74ALVCH16821DL,512
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | D-Type |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Functions | Standard |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 2.7V, 3V ~ 3.6V |
| Clock Frequency | 350 MHz |
| Number of Bits per Element | 10 |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max C L | 4.5ns @ 3.3V, 50pF |
| Current - Quiescent ( Iq) | 40 µA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 5 pF |
| Series | 74ALVCH |
| Base Product Number | 74ALVCH16821 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74ALVCH16821DL,512 is a flip-flops in the Sequential Logic family manufactured by Nexperia. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Flip Flops, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.882 units of 74ALVCH16821DL,512 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 74ALVCH16821DL,512 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.882 units of 74ALVCH16821DL,512 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 74ALVCH16821DL,512 available in?
The 74ALVCH16821DL,512 by Nexperia is available in a 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74ALVCH16821DL,512?
Unit pricing for 74ALVCH16821DL,512 starts at $3.62 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.