74HC4066PW/C4J
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Circuits | 4 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST - NO |
| On- State Resistance ( Max) | 95Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 2V ~ 10V |
| -3db Bandwidth | 180MHz |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 16ns, 26ns |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 3.5pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 2µA |
| Crosstalk | -60dB @ 1MHz |
| Series | 74HC |
| Channel-to- Channel Matching (& Delta; Ron) | 3Ohm |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74HC4066PW/C4J is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Nexperia. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 21.000 units of 74HC4066PW/C4J in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 74HC4066PW/C4J in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 21.000 units of 74HC4066PW/C4J in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 74HC4066PW/C4J available in?
The 74HC4066PW/C4J by Nexperia is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74HC4066PW/C4J?
Unit pricing for 74HC4066PW/C4J starts at $0.0878 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.