CBTD16210DGG,112
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Type | Bus Switch |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Circuit | 10 x 1:1 |
| Independent Circuits | 2 |
| Series | 74CBTD |
| Base Product Number | CBTD16210 |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CBTD16210DGG,112 is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Nexperia. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width).
This device comes in a 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.807 units of CBTD16210DGG,112 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CBTD16210DGG,112 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.807 units of CBTD16210DGG,112 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CBTD16210DGG,112 available in?
The CBTD16210DGG,112 by Nexperia is available in a 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CBTD16210DGG,112?
Unit pricing for CBTD16210DGG,112 starts at $4.91 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.