NCA9555BY-Q100HP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/I/O Expanders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Features | POR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Push-Pull |
| Interface | I²C, SMBus |
| Supplier Device Package | 24-HWQFN (4x4) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of I/ O | 16 |
| Interrupt Output | Yes |
| Current - Output Source/ Sink | 10mA, 25mA |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCA9555BY-Q100HP is a i/o expanders in the Bus Interface family manufactured by Nexperia. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/I/O Expanders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Features: POR, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.757 units of NCA9555BY-Q100HP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCA9555BY-Q100HP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.757 units of NCA9555BY-Q100HP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCA9555BY-Q100HP available in?
The NCA9555BY-Q100HP by Nexperia is available in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCA9555BY-Q100HP?
Unit pricing for NCA9555BY-Q100HP starts at $1.57 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.