NJU7670D
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | -6V |
| Supplier Device Package | 14-DIP |
| Current - Output | 20mA |
| Frequency - Switching | 2.5kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Charge Pump |
| Output Configuration | Negative |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | nVin |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | -2.6V |
| Function | Ratiometric |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The NJU7670D is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Nisshinbo Micro Devices Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 75°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 14-DIP.
This device comes in a 14-DIP package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 4.482 units of NJU7670D in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NJU7670D in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.482 units of NJU7670D in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NJU7670D available in?
The NJU7670D by Nisshinbo Micro Devices Inc. is available in a 14-DIP package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NJU7670D?
Unit pricing for NJU7670D starts at $2.58 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.