R1190H053D-TR-FE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | SOT-89-5/6 |
| P S R R | 60dB (1kHz) |
| Series | R1190x |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 220 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 1A |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 5.3V |
| Voltage- Input( Max) | 16V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Voltage Dropout( Max) | 1.85V @ 1A |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The R1190H053D-TR-FE is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Nisshinbo Micro Devices Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: SOT-89-5/6, P S R R: 60dB (1kHz), Series: R1190x.
This device comes in a SOT-89-5/6 package.
FPGACenter currently has 1.386 units of R1190H053D-TR-FE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the R1190H053D-TR-FE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.386 units of R1190H053D-TR-FE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the R1190H053D-TR-FE available in?
The R1190H053D-TR-FE by Nisshinbo Micro Devices Inc. is available in a SOT-89-5/6 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for R1190H053D-TR-FE?
Unit pricing for R1190H053D-TR-FE starts at $1.76 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.