RP510L004J-TR-Y
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -50°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | DFN3030-12 |
| Current - Output | 4A |
| Frequency - Switching | 2.3MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 3.3V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 2.5V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RP510L004J-TR-Y is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Nisshinbo Micro Devices Inc.. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -50°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 12-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 12-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.509 units of RP510L004J-TR-Y in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RP510L004J-TR-Y in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.509 units of RP510L004J-TR-Y in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RP510L004J-TR-Y available in?
The RP510L004J-TR-Y by Nisshinbo Micro Devices Inc. is available in a 12-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RP510L004J-TR-Y?
Unit pricing for RP510L004J-TR-Y starts at $6.56 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.