NUC442KI8AE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Supplier Device Package | 128-LQFP (14x14) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, I²S, POR, PWM, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT |
| Number of I/ O | 100 |
| Speed | 84MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| R A M Size | 64K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, FIFO, I²C, IrDA, LINbus, SD, SmartCard, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Series | NuMicro™ NUC442 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NUC442KI8AE is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Nuvoton Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 128-LQFP.
This device comes in a 128-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.042 units of NUC442KI8AE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NUC442KI8AE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.042 units of NUC442KI8AE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NUC442KI8AE available in?
The NUC442KI8AE by Nuvoton Technology is available in a 128-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NUC442KI8AE?
Unit pricing for NUC442KI8AE starts at $16.13 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.