NUC472KI8AE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Speed | 84MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, LINbus, SAI, SPI, USB, USB OTG |
| Series | NuMicro™ NUC472 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| R A M Size | 64K x 8 |
| Numberof I/ O | 101 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.5V ~ 5.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NUC472KI8AE is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Nuvoton Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Peripherals: DMA, POR, WDT, Speed: 84MHz, Connectivity: CANbus, Ethernet, I²C, LINbus, SAI, SPI, USB, USB OTG.
FPGACenter currently has 1.679 units of NUC472KI8AE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NUC472KI8AE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.679 units of NUC472KI8AE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What is the pricing for NUC472KI8AE?
Unit pricing for NUC472KI8AE starts at $24.08 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.