NUC972DF61YC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 216-LQFP |
| Peripherals | Crypto - AES, DMA, I²S, LCD, LVD, LVR, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT |
| Speed | 300MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, eMMC/SD/SDIO, Ethernet, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Series | NUC970 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| R A M Size | 56K x 8 |
| Numberof I/ O | 146 |
| Program Memory Type | ROM |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 8x12b SAR |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.97V ~ 3.63V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NUC972DF61YC is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Nuvoton Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 216-LQFP, Peripherals: Crypto - AES, DMA, I²S, LCD, LVD, LVR, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT, Speed: 300MHz.
This device comes in a 216-LQFP package.
FPGACenter currently has 2.402 units of NUC972DF61YC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NUC972DF61YC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.402 units of NUC972DF61YC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NUC972DF61YC available in?
The NUC972DF61YC by Nuvoton Technology is available in a 216-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NUC972DF61YC?
Unit pricing for NUC972DF61YC starts at $23.54 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.