NUC976DK61YC
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Supplier Device Package | 128-LQFP (14x14) |
| Peripherals | Crypto - AES, DMA, I²S, LCD, LVD, LVR, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT |
| Number of I/ O | 80 |
| Speed | 300MHz |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| R A M Size | 56K x 8 |
| Program Memory Type | ROM |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, eMMC/SD/SDIO, Ethernet, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.97V ~ 3.63V |
| Data Converters | A/D 4x12b SAR |
| Oscillator Type | External |
| Series | NUC970 |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NUC976DK61YC is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Nuvoton Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 128-LQFP.
This device comes in a 128-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.232 units of NUC976DK61YC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NUC976DK61YC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.232 units of NUC976DK61YC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NUC976DK61YC available in?
The NUC976DK61YC by Nuvoton Technology is available in a 128-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.