NUC976DK63Y
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Peripherals | Crypto - AES, DMA, I²S, LCD, LVD, LVR, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT |
| Speed | 300MHz |
| Connectivity | CANbus, eMMC/SD/SDIO, Ethernet, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Series | NuMicro™ NUC970 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| R A M Size | 56K x 8 |
| Numberof I/ O | 85 |
| Program Memory Type | ROM |
| Core Size | 32-Bit |
| Data Converters | A/D 4x12b |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 2.97V ~ 3.63V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NUC976DK63Y is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Nuvoton Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Package / Case: 128-LQFP, Peripherals: Crypto - AES, DMA, I²S, LCD, LVD, LVR, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT, Speed: 300MHz.
This device comes in a 128-LQFP package.
FPGACenter currently has 1.390 units of NUC976DK63Y in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NUC976DK63Y in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.390 units of NUC976DK63Y in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NUC976DK63Y available in?
The NUC976DK63Y by Nuvoton Technology is available in a 128-LQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.