NUC980DF63YC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 216-LQFP |
| Supplier Device Package | 216-LQFP (24x24) |
| Speed | 300MHz |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| R A M Controllers | DDR |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| U S B | USB 2.0 (9) |
| Series | NuMicro NUC980 |
| Additional Interfaces | CANbus, EBI/EMI, eMMC/SD/SDIO, GPIO, I²C, I²S, LINbus, SPI, UART/USART |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992C SC |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NUC980DF63YC is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Nuvoton Technology. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 216-LQFP.
This device comes in a 216-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 531 units of NUC980DF63YC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NUC980DF63YC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 531 units of NUC980DF63YC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NUC980DF63YC available in?
The NUC980DF63YC by Nuvoton Technology is available in a 216-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NUC980DF63YC?
Unit pricing for NUC980DF63YC starts at $23.54 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.