74AUP2G16GF125
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Output Type | Push-Pull |
| Supplier Device Package | 6-XSON (1x1) |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply | 0.8V ~ 3.6V |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Series | 74AUP |
| Base Product Number | 74AUP2G16 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 74AUP2G16GF125 is a buffers, drivers, receivers & transceivers in the Buffers & Drivers family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-XFDFN.
This device comes in a 6-XFDFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.481 units of 74AUP2G16GF125 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 74AUP2G16GF125 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.481 units of 74AUP2G16GF125 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 74AUP2G16GF125 available in?
The 74AUP2G16GF125 by NXP Semiconductors is available in a 6-XFDFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 74AUP2G16GF125?
Unit pricing for 74AUP2G16GF125 starts at $0.4055 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.