B4860NSE7QUMD
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Package / Case | 1020-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 1020-FCPBGA (33x33) |
| Voltage - I/ O | 1.0V, 1.2V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 2.5V |
| Speed | 1.8GHz |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Number of Cores/ Bus Width | 4 Core, 64-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Signal Processing; SC3900FP FVP - 6 Core |
| R A M Controllers | DDR3, DDR3L |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 1/2.5Gbps (4), 1/2.5/10Gbps (2) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 (1) |
| Security Features | AES, DES, 3DES, HMAC, Ipsec, Kasumi, MD5, SHA-1/2, SNOW-3D, ZUC |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A002A1 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The B4860NSE7QUMD is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 105°C (TA), Package / Case: 1020-BBGA, FCBGA, Supplier Device Package: 1020-FCPBGA (33x33).
This device comes in a 1020-BBGA, FCBGA package.
FPGACenter currently has 7.905 units of B4860NSE7QUMD in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the B4860NSE7QUMD in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.905 units of B4860NSE7QUMD in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the B4860NSE7QUMD available in?
The B4860NSE7QUMD by NXP Semiconductors is available in a 1020-BBGA, FCBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for B4860NSE7QUMD?
Unit pricing for B4860NSE7QUMD starts at $222.67 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.