FS32K116LIT0MFMT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-HVQFN (5x5) |
| Peripherals | DMA, I²S, LVD, LVR, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 43 |
| Speed | 48MHz |
| E E P R O M Size | 2K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 17K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Connectivity | CANbus, FlexIO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 13x12b SAR; D/A 1x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | S32K |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FS32K116LIT0MFMT is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 32-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.820 units of FS32K116LIT0MFMT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FS32K116LIT0MFMT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.820 units of FS32K116LIT0MFMT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FS32K116LIT0MFMT available in?
The FS32K116LIT0MFMT by NXP Semiconductors is available in a 32-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FS32K116LIT0MFMT?
Unit pricing for FS32K116LIT0MFMT starts at $3.26 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.