K32L2B21VLH0A
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Peripherals | DMA, LCD, PWM, WDT |
| Number of I/ O | - |
| Speed | 48MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | FlexIO, I²C, SPI, TSI, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.2V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The K32L2B21VLH0A is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-LQFP.
This device comes in a 64-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.658 units of K32L2B21VLH0A in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the K32L2B21VLH0A in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.658 units of K32L2B21VLH0A in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the K32L2B21VLH0A available in?
The K32L2B21VLH0A by NXP Semiconductors is available in a 64-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for K32L2B21VLH0A?
Unit pricing for K32L2B21VLH0A starts at $5.73 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.