NCX2200GMAZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Type | General Purpose |
| Output Type | Complementary, Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | SLP0603P2X3F |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 1.3V ~ 5.5V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 30mV @ 5.5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 1pA @ 5.5V |
| Current - Output ( Typ) | 68mA @ 5.5V |
| Current - Quiescent ( Max) | 6µA (Typ) |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 70dB CMRR, 80dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | 800ns (Typ) |
| Hysteresis | 20mV |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCX2200GMAZ is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 0201 (0603 Metric).
This device comes in a 0201 (0603 Metric) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 49.690 units of NCX2200GMAZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCX2200GMAZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 49.690 units of NCX2200GMAZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCX2200GMAZ available in?
The NCX2200GMAZ by NXP Semiconductors is available in a 0201 (0603 Metric) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCX2200GMAZ?
Unit pricing for NCX2200GMAZ starts at $0.2871 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.