NX3L1G53GT,115
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-XFDFN |
| Supplier Device Package | 8-XSON, SOT833-1 (1.95x1) |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| On- State Resistance ( Max) | 750mOhm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 1.4V ~ 4.3V |
| -3db Bandwidth | 60MHz |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 24ns, 8ns |
| Charge Injection | 15pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 35pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 10nA |
| Crosstalk | -90dB @ 100kHz |
| Base Product Number | NX3L1G53 |
| Channel-to- Channel Matching (& Delta; Ron) | 20mOhm |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NX3L1G53GT,115 is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-XFDFN.
This device comes in a 8-XFDFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 39.143 units of NX3L1G53GT,115 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NX3L1G53GT,115 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39.143 units of NX3L1G53GT,115 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NX3L1G53GT,115 available in?
The NX3L1G53GT,115 by NXP Semiconductors is available in a 8-XFDFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NX3L1G53GT,115?
Unit pricing for NX3L1G53GT,115 starts at $0.4244 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.