NX3L2467HR,115
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-XFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-HXQFN (3x3) |
| Number of Circuits | 2 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | DPDT - NO/NC |
| On- State Resistance ( Max) | 900mOhm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 1.4V ~ 4.3V |
| -3db Bandwidth | 60MHz |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 40ns, 20ns |
| Charge Injection | 15pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 35pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 10nA |
| Crosstalk | -90dB @ 100kHz |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Channel-to- Channel Matching (& Delta; Ron) | 70mOhm |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NX3L2467HR,115 is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-XFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 16-XFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.956 units of NX3L2467HR,115 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NX3L2467HR,115 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.956 units of NX3L2467HR,115 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NX3L2467HR,115 available in?
The NX3L2467HR,115 by NXP Semiconductors is available in a 16-XFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NX3L2467HR,115?
Unit pricing for NX3L2467HR,115 starts at $0.5822 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.