NX3P1108UKZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-UFBGA, WLCSP |
| Input Type | - |
| Output Type | P-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 4-WLCSP (0.96x0.96) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 34mOhm |
| Voltage - Load | 0.9V ~ 3.6V |
| Current - Output ( Max) | 1.5A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NX3P1108UKZ is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Load Discharge, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 4-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 22.541 units of NX3P1108UKZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NX3P1108UKZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 22.541 units of NX3P1108UKZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NX3P1108UKZ available in?
The NX3P1108UKZ by NXP Semiconductors is available in a 4-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NX3P1108UKZ?
Unit pricing for NX3P1108UKZ starts at $0.1614 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.