TPS2553DRVT-1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 100mOhm |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 6.5V |
| Current - Output ( Max) | 1.5A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TPS2553DRVT-1 is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: Slew Rate Controlled, Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 58.560 units of TPS2553DRVT-1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TPS2553DRVT-1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 58.560 units of TPS2553DRVT-1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TPS2553DRVT-1 available in?
The TPS2553DRVT-1 by Texas Instruments is available in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TPS2553DRVT-1?
Unit pricing for TPS2553DRVT-1 starts at $0.4175 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.