PM823UK/A0CZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-XFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 12-WLCSP (1.55x1.18) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 1.1V, 1.5A |
| Voltage/ Current - Output 2 | 2.2V, 1.5A |
| Voltage/ Current - Output 3 | 1.8V, 525mA |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The PM823UK/A0CZ is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 12-XFBGA, WLCSP.
This device comes in a 12-XFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 25.076 units of PM823UK/A0CZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the PM823UK/A0CZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 25.076 units of PM823UK/A0CZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the PM823UK/A0CZ available in?
The PM823UK/A0CZ by NXP Semiconductors is available in a 12-XFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for PM823UK/A0CZ?
Unit pricing for PM823UK/A0CZ starts at $1.09 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.