TDF8599ATH/N2CS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | - |
| Features | Depop, Differential Inputs, I²C, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSSOP (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad |
| Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Supplier Device Package | 36-HSOP |
| Voltage - Supply | 8V ~ 35V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 250W x 1 @ 2Ohm; 135W x 2 @ 4Ohm |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TDF8599ATH/N2CS is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by NXP Semiconductors. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Active, Operating Temperature: -, Features: Depop, Differential Inputs, I²C, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 36-BSSOP (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.967 units of TDF8599ATH/N2CS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TDF8599ATH/N2CS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.967 units of TDF8599ATH/N2CS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TDF8599ATH/N2CS available in?
The TDF8599ATH/N2CS by NXP Semiconductors is available in a 36-BSSOP (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TDF8599ATH/N2CS?
Unit pricing for TDF8599ATH/N2CS starts at $64.42 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.