B6TS-04LT-000 10PCS PACK
ObsoleteTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Sensor, Capacitive Touch |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | - |
| Current - Supply | - |
| Type | Buttons |
| Interface | - |
| Supplier Device Package | 20-SOP |
| Resolution | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Number of Inputs | 4 |
| Proximity Detection | No |
| L E D Driver Channels | - |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The B6TS-04LT-000 10PCS PACK is a capacitive touch sensors in the Sensor & Touch Interfaces family manufactured by Omron Electronic Components. Although this part has been marked as obsolete by Omron Electronic Components, FPGACenter maintains verified stock of genuine B6TS-04LT-000 10PCS PACK units sourced through our certified supply chain.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Sensor, Capacitive Touch, Product Status: Obsolete, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: -.
This device with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 39 units of B6TS-04LT-000 10PCS PACK in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the B6TS-04LT-000 10PCS PACK in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39 units of B6TS-04LT-000 10PCS PACK in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
The B6TS-04LT-000 10PCS PACK is marked as obsolete. Are the parts genuine?
Absolutely. All B6TS-04LT-000 10PCS PACK units sourced by FPGACenter are 100% original Omron Electronic Components components. We follow IDEA-STD-1010 inspection standards and provide full traceability documentation. We specialize in obsolete part sourcing and maintain verified stock of discontinued components.