FPF1005
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | P-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 6-MicroFET (2x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 50mOhm |
| Voltage - Load | 1.2V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 1.5A |
| Switch Type | General Purpose |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The FPF1005 is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Load Discharge, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 18.000 units of FPF1005 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the FPF1005 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 18.000 units of FPF1005 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the FPF1005 available in?
The FPF1005 by Onsemi is available in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for FPF1005?
Unit pricing for FPF1005 starts at $13.70 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.