LM2901DTBR2G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Type | General Purpose |
| Output Type | CMOS, Open-Collector, TTL |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Elements | 4 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 3V ~ 36V, ±1.5V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 7mV @ 5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 0.25µA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Quiescent ( Max) | 2.5mA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | - |
| Propagation Delay ( Max) | - |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM2901DTBR2G is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 37.938 units of LM2901DTBR2G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM2901DTBR2G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 37.938 units of LM2901DTBR2G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM2901DTBR2G available in?
The LM2901DTBR2G by Onsemi is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM2901DTBR2G?
Unit pricing for LM2901DTBR2G starts at $0.2003 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.