LV5216CS-TE-L-E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 75°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-UFBGA, WLCSP |
| Frequency | 500kHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | 36-WLP |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | 5V |
| Current - Output / Channel | 38.4mA |
| Number of Outputs | 10 |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Voltage - Supply ( Max) | 4.5V |
| Voltage - Supply ( Min) | 1.7V |
| Dimming | - |
| Applications | Backlight |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The LV5216CS-TE-L-E is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 75°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 36-UFBGA, WLCSP.
This device comes in a 36-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.409 units of LV5216CS-TE-L-E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LV5216CS-TE-L-E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.409 units of LV5216CS-TE-L-E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LV5216CS-TE-L-E available in?
The LV5216CS-TE-L-E by Onsemi is available in a 36-UFBGA, WLCSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LV5216CS-TE-L-E?
Unit pricing for LV5216CS-TE-L-E starts at $13.97 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.