NCP1117DT33G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| P S R R | 64dB (120Hz) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 10 mA |
| Current- Output | 1A |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage- Input( Max) | 20V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Voltage Dropout( Max) | 1.2V @ 800mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCP1117DT33G is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, P S R R: 64dB (120Hz), Operating Temperature: 0°C ~ 125°C.
This device comes in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package.
FPGACenter currently has 8.496 units of NCP1117DT33G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCP1117DT33G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.496 units of NCP1117DT33G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCP1117DT33G available in?
The NCP1117DT33G by Onsemi is available in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCP1117DT33G?
Unit pricing for NCP1117DT33G starts at $0.2437 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.