NCP11184A100PG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | 7-PDIP |
| Voltage - Breakdown | 800V |
| Power ( Watts) | 40 W |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 7.8V ~ 16V |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 2.1 V |
| Duty Cycle | 80% |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control Features | EN |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCP11184A100PG is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads.
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 7.200 units of NCP11184A100PG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCP11184A100PG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.200 units of NCP11184A100PG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCP11184A100PG available in?
The NCP11184A100PG by Onsemi is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCP11184A100PG?
Unit pricing for NCP11184A100PG starts at $0.9334 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.