NCP1207APG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Last Time Buy |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Breakdown | - |
| Power ( Watts) | - |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 10.6V ~ 20V |
| Frequency - Switching | Up to 200kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | - |
| Duty Cycle | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The NCP1207APG is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Onsemi.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Last Time Buy, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 36.000 units of NCP1207APG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCP1207APG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 36.000 units of NCP1207APG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCP1207APG available in?
The NCP1207APG by Onsemi is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCP1207APG?
Unit pricing for NCP1207APG starts at $0.3240 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.