NCP1294EDBR2G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Breakdown | - |
| Power ( Watts) | - |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3.8V ~ 15V |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Boost, Flyback, Forward |
| Voltage - Start Up | 4.6 V |
| Duty Cycle | 85% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start, Sync |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCP1294EDBR2G is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.914 units of NCP1294EDBR2G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCP1294EDBR2G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.914 units of NCP1294EDBR2G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCP1294EDBR2G available in?
The NCP1294EDBR2G by Onsemi is available in a 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCP1294EDBR2G?
Unit pricing for NCP1294EDBR2G starts at $0.8792 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.