NCP59744MN2ADJTBG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VQFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 20-QFN (5x5) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 3A |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 3.6V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.16V @ 3A |
| P S R R | 72dB ~ 50dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCP59744MN2ADJTBG is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-VQFN Exposed Pad.
This device comes in a 20-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 17.879 units of NCP59744MN2ADJTBG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCP59744MN2ADJTBG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 17.879 units of NCP59744MN2ADJTBG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCP59744MN2ADJTBG available in?
The NCP59744MN2ADJTBG by Onsemi is available in a 20-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCP59744MN2ADJTBG?
Unit pricing for NCP59744MN2ADJTBG starts at $2.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.